Етнология, Фолклористика, Антропология (ЕФА) : ИДЕИ и ТЕРЕНИ

 
Етнология, Фолклористика, Антропология (ЕФА) : ИДЕИ и ТЕРЕНИ

 
Рейтинг: 3.00
(137)
Глог
За проекта
Наука и демокрация
ИТЕФА 2010
ИТЕФА '10
КРЪГЛА МАСА '10 - ПРОГРАМА
Програма на Кръглата маса'09
Кръгла маса '08
Кръгла маса '08-II
Кръгла маса '07
Партньори
Списания
Семинар
АкТЕФА
По повод "реформата" в БАН
Екипът
ЕФА в мрежата

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Глог 14:48
« Обратно
ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В СЕМИНАР
Серия семинари на Центъра за академични изследвания
“Екзистенциални политики при социализма” (2013-2014)

Тялото при социализма

Серията от семинари “Екзистенциални политики при социализма” цели да очертае полето на екзистенциалните ситуации, “пресичащи разграничението между системата и жизнения свят” (Бек), които господстващите идеологии не успяват да тематизират или правят това ограничено и едностранно. Такива теми са жизненият път, възрастта, междупоколенческите отношения, аспекти на телесността и пола, сексуалността, смъртта и траура, емоции, отклоняващи се поведения, маргиналност и различие и пр. Тези теми или изобщо отсъстват от идеологическите модели, или се разработват по начини, чужди на всекидневните практики на хората (напр. смъртта, с която хората се сблъскват, е твърде различна от “геройската смърт за свободата”, както и животът, който водят, трудно се съизмерва с аскетичния идеал за самопожертвователен труд “за благото на народа”). Съпоставяйки идеологически, институционални и биографични перспективи, семинарите се опитват да разберат как идеологическите сценарии се отиграват от индивидуалните актьори в подобни екзистенциални ситуации. Те срещат изследователи в областта на хуманитарните и социалните науки, за да уловят разминаванията между идеологическите модели и реалния опит.
Интересът е насочен към управлението на живота на хората, не към политиката или икономиката, и предимно към рутините, не към изключенията/събитията. Този фокус поставя на преден план всекидневното, неформалното и частното без да изпуска от вниманието си формите на политическата му легитимация, т.е. неговите социални и морални смисли. Така той се свързва не само с големия разказ за социализма като модернизация, но също и с по-малко видимата страна на историческата драма: административната утопия за постигане на пълен контрол и нейните “преводи” на езиците на естетиката, есхатологията и всекидневните практики. Интересът към “екзистенциалните ситуации” (Гидънс) привилегирова субективността и опита като изходен пункт за разглеждане на социалистическото минало. Същевременно, съсредоточавайки се върху ситуации от жизнения цикъл, семинарите конструират индивида като агент в едно общество, което категорично привилегирова колективното начало. Множеството микроскопични действия, чрез които индивидите присвояват пространства на понижен контрол и навигират в или между тях, правят възможно мисленето на техните действия като (инфра)политики.
След успешните семинари “Детството при социализма” (2008), “Смъртта при социализма” (2011-12) и “Любовта при социализма” (2013), серията от колективни обсъждания на екзистенциалните политики при социализма продължава с темата за тялото. Както досега, ще се опитаме да кръстосаме идеологии, политики, всекидневни практики, репрезентации. Интересът ще бъде насочен към (но не само):
- “Здрав дух в здраво тяло”: здравото и болното тяло, медицински дискурси, хигиена, здравословен начин на живот, инвалидизиране;
- “Масов спорт, здрав народ”: професионален и масов спорт, физкултура;
- тяло и пол: сексуалност, сексуално образование, хомосексуалност, проституция;
- грижата за тялото и свързани практики: диети, гимнастики, нудизъм, татуиране, мода (облекло, коса, грим);
- “Готови за труд и отбрана”: контрол и нормализация, стратегии и тактики на разполагане на тела, норма, анормалност и режими на йерархичен надзор, насилие и санкция;
- артикулиране на тялото в юридически, естетически, медицински и др. дискурси;
- мишци и юмруци: телесните метафори на социализма;
- чуждото тяло: расови дискурси, интернационални бракове;
- индивидуалното и колективното тяло: режими на свързване, напасване, откъсване, режици на измерване и оценяване, биополитически ефекти на управлението на индивидуални тела.
Семинарът ще се проведе в няколко сесии през академичната 2013-14 г. Планира се преработените доклади да бъдат публикувани в сборник в края на 2014 г.

Моля колегите, които се интересуват от участие в семинара “Тялото при социализма”, да изпратят заглавие и кратко резюме или идея за доклад до 30 септември 2013 г. на Даниела Колева koleva@phls.uni-sofia.bg

14 Септември 13, 14:48   

0.1191